تبلیغات
كارگزاران مخابرات روستایی پیرانشهر - جوان:خودزنی رسانه‌‌ای در حادثه پیرانشهر
 
كارگزاران مخابرات روستایی پیرانشهر
این وبلاگ صرفا جهت انعكاس مسایل و مشكلات كارگزاران مخابرات روستایی و همچنین اطلاع رسانی های مرتبط ایجاد شده است .
درباره وبلاگ


این وبلاگ صرفا جهت انعكاس مسایل و مشكلات كارگزاران مخابرات روستایی و همچنین اطلاع رسانی های مرتبط ایجاد شده است .
وبلاگ ما به هیچ گروه ، نهاد و یا سازمانی مرتبط و وابسته نبوده و كاملا مستقل عمل مینماید .

مدیر وبلاگ : جمال ملا :
مطالب اخیر
نویسندگان

جوان:خودزنی رسانه‌‌ای در حادثه پیرانشهر
 
رسالت رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی شفاف و بدون سانسور به بهانه پوشش حقایق اتفاق افتاده در كشورها جزو اولین ادعاهایی است كه هر رسانه مایل است به آن متخلق و متشهر باشد.
سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۰۸:۰۰
بنا دارم كه با این پیش‌زمینه كوتاه به سراغ برخی از خودزنی‌های رسانه‌ای بروم كه در داخل كشورمان با هر بهانه و دلیلی بسیار معمول و متداول شده است. حتماً مخاطبان حادثه آتش سوزی و انفجار بخاری نفتی در یكی از مدارس شهر پیرانشهر را كه چند روز پیش اتفاق افتاد، به یاد دارند.

این قلم قصد بررسی ابعاد این اتفاق منزجر‌كننده و پیدا كردن مقصر را ندارد بلكه نكته‌ای جهت تذكر و سوزن به خود زدن و جوال‌دوز به دیگران زدن است. هر مخاطب جست‌وجو‌گری می‌تواند با سرزدن به اینترنت و استفاده از موتورهای جست‌وجو‌گر ده‌ها عكس از بچه‌های سوخته و باند‌پیچی شده این حادثه را پیدا و مشاهده كند. مع‌الوصف اكنون می‌خواهم چند حادثه مشابه (نه از نظر كیفیت رخداد بلكه منظور كشته شدن افراد بی‌گناه در حوادث مختلف) را بررسی و پالایش كنم. در جریان وقوع توفان كاترینا كه هفت سال پیش در شهر نیواورلئان یعنی در اوت ۲۰۰۵ به وقوع پیوست، علاوه بر یك میلیون نفری كه آواره شدند، ۱۸۳۶ نفر نیز جان خود را از دست دادند.

این توفان با خساراتی كه از خود بر جای گذاشت، سهمگین‌ترین و پر‌تلفات‌ترین حادثه بعد از جنگ داخلی امریكا نام گرفت. توفان سندی هم همین حال و روز را دارد. این توفان اكتبر سال جاری میلادی هشت كشور را درنوردید و مجموعاً ۱۹۱ كشته و ۵۲ میلیارد دلار خسارت برجای گذاشت كه از این میزان، سهم امریكا ۱۱۹ كشته و ۵۲ میلیارد دلار بود. یكی از تازه‌ترین اتفاقاتی كه از حیث حضور دانش‌آموزان بدون در نظر گرفتن چگونگی حادثه می‌توان به آن اشاره كرد، همین كشتار هولناك و اسفبار اخیر در دبستان سندی‌هوك نیوتاون است كه در آن ۲۰ كودك با ضرب گلوله كشته شدند. اما منظور از اشاره به این حوادث اعم از حوادث طبیعی(توفان و سیل و زلزله) یا غیر‌طبیعی مانند همین كشتار وحشیانه دانش‌آموزان یك مدرسه در امریكا، بررسی نوع نگاه و پوشش رسانه‌ای آنها است.

در كشوری مثل امریكا كه گوش عالم را با حرافی‌های بلند بلندش در مورد حقوق بشر، عدم سانسور، آزادی بیان و هزار مؤلفه كذایی دیگر كر كرده است، اجازه انتشار حتی یك عكس از هزاران قربانی این حوادث را در رسانه‌هایش نمی‌دهد.

این اتفاق برای رسانه‌هایی كه خودشان را حرفه‌ای قلمداد می‌كنند و برخی از رسانه‌های غرب را هم الگوی تكنیكی و حرفه‌ای خود می‌دانند، به جهت صاحب علم و حرف بودن(البته به ادعای هر دو طرف) است، چراكه در چنین حوادثی رسانه‌های ما عادت كرده‌اند با این دستاویز قیصریه‌ای را به آتش بكشند! حرف اصلی این است كه چطور یك چنین خودسانسوری‌هایی از جانب امریكا و همپالگی‌هایش مذموم نبوده و از جانب برخی مدعیان مورد شماتت قرار نمی‌گیرد، اما یك حادثه غیر‌مترقبه را با آن سطح از حساسیت پوشش می‌دهند.

حتماً دوستان محترم رسانه‌ای مورد اشاره به سو‌ء‌استفاده رسانه‌هایی مثل بی‌بی سی و غیره آگاهی دارند. حتماً در جریان غوغا سالاری این دست شبكه‌های معاند و البته پر سروصدا و بهانه‌جویی‌هایی از این دست اطلاع دارند. از قدما حرف و كلام‌های نغز بسیاری به یادگار مانده است كه همین گذشتگان همیشه بردن آبروی اهل خانه پیش نامحرمان را تقبیح كرده‌اند. این بحث‌ها زمانی دردآور است كه برای كشتار كودكان مدرسه سندی حتی یك عكس از قربانیانش در همه دنیای مجازی با آن وسعتش پیدا نمی‌شود اما از چهره سوخته و متورم بچه‌های معصوم مدرسه پیرانشهر هزاران تصویر بسته و كلوزآپ منتشر شده است.

قطعاً اینگونه خودزنی‌ها با مدال افتخار و تشكر از جانب مردم روبه‌رو نخواهد شد اما از جانب كشورهایی كه منتظر یك انفجار بخاری یا ترقه در ایران هستند قابل تقدیر، تشكر، ویزای شینگن و هزار امتیاز پیدا و پنهان دیگر خواهد بود.صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


 Online