كارگزاران مخابرات روستایی پیرانشهر
این وبلاگ صرفا جهت انعكاس مسایل و مشكلات كارگزاران مخابرات روستایی و همچنین اطلاع رسانی های مرتبط ایجاد شده است .
درباره وبلاگ


این وبلاگ صرفا جهت انعكاس مسایل و مشكلات كارگزاران مخابرات روستایی و همچنین اطلاع رسانی های مرتبط ایجاد شده است .
وبلاگ ما به هیچ گروه ، نهاد و یا سازمانی مرتبط و وابسته نبوده و كاملا مستقل عمل مینماید .

مدیر وبلاگ : جمال ملا :
مطالب اخیر
نویسندگان

زمان مخابره: 1391/10/4 ساعت: 10:41

پیامدهای یک عذرخواهی نیمه‌کاره از زبان دکتر امان الله قرایی مقدم:

عذرخواهی نکردن وزیر سبب حس ناامنی میان خانواده‌ها می‌شود/ فقط استعفا می‌توانست آسیب‌ها را کمتر کند

یک آسیب‌شناس در گفت‌وگو با نامه ضمن بررسی اتفاق های اخیر برای دانش آموزان،از عوارض این نوع پوزش های نصفه و نیمه کاره می گوید و ضربه های آن به اعتماد عمومی جامعه و معتقد است که تنها استعفای وزیر می توانست آسیب های ناشی از حوادث اخیر به خصوص مساله پیرانشهر را به حداقل برساند و لاغیر.

حادثه مدرسه شین آباد پیرانشهر و سوانحی که برای اتوبوس راهیان نور طی ماههای اخیر رخ داده موجی از اعتراضات را روانه دستگاه آموزش و پرورش کشور کرد.عده ای از منتقدان و مردم در فضای مجازی یا دیگر رسانه ها یا در گفت‌وگوهای خود خواهان استعفای وزیر بودند و از وی می خواستند قدرت را به شخص دیگری واگذار کند. اما به هر صورت چنین چیزی رخ نداد و وزیر مربوطه روی صندلی خود ماند. صرف نظر از مباحث سیاسی مطرح شده در این باره قصد کردیم از بعدی علمی و از زبان یک آسیب شناس به تحلیل این ماجرا بپردازیم.

از این رو سراغ دکتر «امان الله قرائی مقدم» عضو هیات علمی دانشگاه تربیت معلم رفتیم و او به تحلیل عواقب این قبیل حوادث و واکنش های مسولان نسبت آن پرداخت.
قرائی مقدم که عمری را در بررسی انواع و اقسام آسیب شناسی مسائل اجتماعی سپری کرده از عوارض این نوع پوزش های نصفه و نیمه کاره گفت و ضربه های آن به اعتماد عمومی جامعه. وی معتقد است که تنها استعفای وزیر می توانست آسیب های ناشی از حوادث اخیر به خصوص مساله پیرانشهر را به حداقل برساند و لاغیر.


طی چند ماه اخیر شاهد چندین حادثه تلخ برای دانش آموزان بوده ایم که در آخرین آن چندین کودک در یک مدرسه سوختند و عده ای از این جمع نیز جان خود را ازدست دادند. به نظر می رسد مسولان ذیربط واکنش مناسبی نسبت به این حوادث نشان ندادند. این سوء واکنش ها چه تاثیری را بر جامعه و افکار عمومی خواهد گذاشت؟
ابتدا باید بگویم که با پیش فرض شما کاملا موافقم و به نظر من هم مسئولان واکنش های بسیار نامناسبی با این موضوع داشتند. اما برویم سر بحث اصلی. این گونه حوادث اولین چیزی را که به خانواده ها القا می کند نوعی احساس عدم اطمینان از سرنوشت فرزندانشان است که به دست نظام آموزشی کشور به امانت سپرده شده اند. پدران و مادران با مطلع شدن از این قبیل حوادث بلافاصله درباره صلاحیت مدیران آن مدرسه و مدیران ارشد سیستم آموزش و وزیر ابراز تردید می شود و با وقوع مکرر آن - یعنی همان چیزی که شاهد آن بودیم - اعتماد نسبت به کل وزارتخانه آموزش و پرورش که به جهت ارتباط مستقیم با بیشتر خانواده ها از وزارتخانه های استرات‍ژیک محسوب می شود کاهش یافته و در نهایت از بین می رود.

این بی اعتمادی خانواده ها به این دستگاه چه آثار سویی را متوجه جامعه می سازد؟
این بی اعتمادی صدمات بزرگ اجتماعی، فرهنگی، روانی و سیاسی را در پی دارد؛ چرا که اعتماد مردم را به دستگاههای اجرایی خدشه دار کرده و به تدریج از بین می برد. من البته از دیدگاه ساختارگرایی که خود طرفدار آن هستم به موضوع نگاه می کنم. بر طبق این دیدگاه جامعه یک سیستم است که باید هر کدام از اجزا در جای مناسب قرار گرفته و عملکرد مناسبی از خود نشان دهد تا آن سیستم موفق به ادامه حیات خود شود. برطبق این نظر در صورت اخلال در عملکرد یکی از این اجزا سایر اجزا نیز از آن تاثیر پذیرفته و در ایفای نقش خود دچار مشکل می شوند. حوادث اخیر هم که قربانیان آن عده ای کودکان و نوجوانان دانش آموز بود در بطن ماجرا ضربه ای کاری به یکی از مهم ترین نهادهای سیستم اجرای کشور بود که تبعات آن گریبان بقیه اجزا را نیز در برخواهد گرفت. به خصوص با واکنش نامناسبی که مسئولان مربوطه از خود نشان دادند.

مسئولان آموزش و پرورش باید چه اقدامی را برای جلب اعتماد مردم از خود نشان می دادند؟
این حادثه در اصل بر گردن وزیر آموزش و پرورش است. اینکه در یک روستای مجهز به گاز یک بخاری نفتی کلاس ها را گرم می کند ولو وزیر از آن خبر نداشته باشد - که خود محل بحث است - مسولیتش در وهله اول متوجه شخص وی است. مسئولان این وزارتخانه باید به خاطر اتفاقاتی که افتاده بود - خصوصا حادثه پیرانشهر- به احترام خانواده هایی که فرزندان خود را از دست داده بودند بلافاصله و به طور اکید از مردم پوزش می خواستند. دولت هم  باید سریعا نسبت به این حادثه واکنش نشان می داد و آقای وزیر یا مجبور به استعفا و در غیر این صورت از کار برکنار می شد. حتی اگر دولت هم واکنشی را که باید از خود نشان نمی داد بقیه دستگاه‌ها به خصوص مجلس باید روی این قضیه پافشاری کرده و وزیر را از سمت خود خلع می کرد. نه اینکه وزیر مربوطه در صحن علنی مجلس حضوریافته و با تمسخر بگوید من تا آخر دنیا از این خانواده ها و قربانیان حادثه معذرت خواهی می کنم!
وزیر باید خود را فرد مسئولی نشان می داد؛ چرا که در این مدرسه چندین نفر از سوختگان در آستانه مرگ بوده که در نهایت یکی از دختران هم فوت کرد و تعداد دیگری از دختر بچه های مردم  احتمالا برای همیشه زیبایی خود را از دست دادند و سرنوشت آنها شکل دیگری به خود گرفت. متاسفانه عذرخواهی در بین مسئولان ما اصلا وجود ندارد. دیوار ها در حین گودبرداری خراب می شود و مردم از بین می روند آقای شهردار معذرت‌خواهی نمی کند. دارو کم است و مردم و به خصوص بیماران بیماری های صعب العلاج از کمبود آن رنج شدید می برند ولی خانم وزیر از مردم پوزش نمی خواهد و هزار و یک مساله و مسئول دیگر که هیچ تناسبی با یکدیگر ندارند.
پرسشی دارم؛ مگر این آقایان و درباره بحث شما الگوی خود را مقام معظم رهبری نمی دانند.مگر همین چند وقت پیش نبود که ایشان فرمودند ما در مورد مساله کنترل جمعیت اشتباه کردیم. رهبر انقلاب این طور صحبت می کند ولی آقایان به زبان خودمانی زورشان می آید از مردم عذرخواهی کرده و به خطای خود اقرار کنند.
در حالی که دیده ایم که نخست وزیر ژاپن به خاطر یک رشوه، خودکشی کرده یا مقامی عالیرتبه در کره جنوبی به خاطر خطای یکی از کارکنانش از سمت خود استعفا می دهد.

از منظر کارشناسی و برای به حداقل رساندن تبعات این حادثه چه برخوردی باید با مقصران این حادثه صورت گیرد؟
همانطور که گفتم بزرگترین متهم این حادثه وزیر مربوطه بود و وی و مدیر آموزش و پرورش استان آذربایجان غربی و پیرانشهر از صدر تا ذیل باید استعفا داده یا از کار برکنار می شدند تا حس آرامش دوباره به جامعه برگشته و دیگر مسئولان هم مجبور به احساس مسولیت بیشتر شوند. در حالیکه می بینیم همه چیز دارد روی سر معلم آن کلاس خراب می شود. مسئولان باید توجه داشته باشند که سانحه ای که در شین آباد پیرانشهر رخ می دهد از جنس حوادث تهران نیست و باید حساسیت بیشتری روی آن داشت. دیدیم که درباره این حادثه نیز رسانه های بیگانه از خدا خواسته شیپور خود را برداشته و کل نظام را زیر سوال برده و آنها را متهم به بی توجهی به مساله قومیت ها کردند. اینکه یک روستایی در این مدرسه چرا دارای بخاری نفتی بوده و از یک بخاری گازسوز یا لوله کشی آن محروم بوده سوالی است که مسولان باید با در نظر گرفتن این نکاتی که عرض شد و نکته های مهم دیگری که توسط کارشناسان گفته شده به آن پاسخ دهند. آنها باید متوجه باشند که حوادثی این چنین چه نوع پیام هایی را به افکار عمومی مخابره کرده و در بین مردم منتشر می کند و چه بی اعتمادی هایی را بین مسئولان و مردم به وجود آورده و به آن دامن می زند؟ این دیگر در حوزه کاری مسولان است و از ما فقط گفتن توام با درد و دلسوزی بود.

منبع : نامه نیوز

 صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


 Online