تبلیغات
كارگزاران مخابرات روستایی پیرانشهر - بهره‌گیری مخابرات از تأخیر دیوان
 
كارگزاران مخابرات روستایی پیرانشهر
این وبلاگ صرفا جهت انعكاس مسایل و مشكلات كارگزاران مخابرات روستایی و همچنین اطلاع رسانی های مرتبط ایجاد شده است .
درباره وبلاگ


این وبلاگ صرفا جهت انعكاس مسایل و مشكلات كارگزاران مخابرات روستایی و همچنین اطلاع رسانی های مرتبط ایجاد شده است .
وبلاگ ما به هیچ گروه ، نهاد و یا سازمانی مرتبط و وابسته نبوده و كاملا مستقل عمل مینماید .

مدیر وبلاگ : جمال ملا :
مطالب اخیر
نویسندگان
یکشنبه 13 خرداد 1397 :: نویسنده : جمال ملا :

شماره ۳۱۶۴ -  ۱۳۹۷ یکشنبه ۱۳ خرداد


مخابرات، مذاكره با كارگزاران روستایی را تا اعلام نتیجه در هیئت عمومی متوقف كرد

بهره‌گیری مخابرات از تأخیر دیوان

Image result for ‫شرق‬‎

6 هزار كارگزار روستایی در انتظار دیوان عدالت اداری برای صدور رأی نهایی هستند


شرق: رئیس شركت مخابرات كه تغییر كرد، امید كارگزاران روستایی برای بهبود اوضاع و ادامه مذاكره برای دائمی‌شدن قراردادهایشان مطابق قانون، بیشتر شد. برهمین‌اساس بود كه چندی پیش نشستی با حضور نمایندگان كارگزاران روستایی در شركت مخابرات نیز برگزار شد، اما با فاصله كوتاهی این نشست‌ها متوقف و درمقابل فشارها برای گرفتن امضای قرارداد موقت یك‌ساله با كارگزاران روستایی با روش‌های مختلفی، از جمله تهدید و ترغیب بیشتر شد. این‌همه در ‌حالی رخ داد كه شكایت متقابل كارگزاران روستایی و شركت مخابرات در مورد قراردادهای دائم هم با گذشت حدود شش ماه هنوز منتظر نتیجه در هیئت عمومی دیوان عدالت اداری است و همین موضوع بستری برای تعلل بیشتر شركت مخابرات برای اجرای ماده 83 قانون الحاق برخی مواد به قانون بخشی از مقررات مالی دولت (2) بودجه قانون شده است. به نظر می‌رسد مسئولان مخابرات در‌ پی آن هستند كه با تأكید بر مذاكره، از تجمعات كارگری جلوگیری كنند و در كنار آن در شهرستان‌ها، راه تهدید كارگزاران روستایی برای اجرائی‌كردن قراردادهای بلاتكلیف موقتی را در پیش گرفته‌اند. این در‌ حالی است كه سال گذشته در پی اعتراض دانشجویان وزارت نفت به دیوان عدالت اداری در رابطه با مشكل استخدامی‌شان، این موضوع در كمتر از یك ماه به نتیجه رسید. حالا كارگزاران روستایی این سؤال را مطرح می‌كنند كه چه اتفاقی افتاده كه این تبعیض در دیوان عدالت اداری در حال رخ‌دادن است؟

‌ ماجرا از كجا شروع شد؟

ماجرا آن است كه سال 93 در‌ پی اعتراض كارگزاران روستایی مخابرات برای موقتی‌شدن قراردادهایشان كه پس از خصوصی‌سازی مخابرات در سال 89 به وقوع پیوسته بود، مجلس شورای اسلامی، در ماده 83 قانون الحاق برخی مواد به قانون بخشی از مقررات مالی دولت (2) بودجه، تصویب كرد قرارداد كارگزاران روستایی باید تا زمان بازنشستگی قرارداد مستقیم باشد. بعد از این، شركت مخابرات در سال 94، طی روندی با همه كارگزاران روستایی قرارداد موقت یك‌ساله منعقد كرد كه با مر قانون در تضاد بود. به‌همین‌دلیل كارگزاران روستایی به وزارت كار شكایت بردند. وزارت كار هم از مجلس، نظر مشورتی خواست و نظر مشورتی مجلس بر این بود كه منظور از قراردادهای مستقیم همان قرارداد دائم است و همین نظر مشورتی مجلس در تفسیر ماده 83، مبنای حدود هزار رأیی بود كه به نفع كارگزاران روستایی تا به امروز در كل كشور در شوراهای حل اختلاف به ثبت رسیده است. با‌این‌حال، این اقدام به مذاق شركت مخابرات خوش نیامد و از وزارت كار برای صدور این آرا به دیوان عدالت اداری شكایت برد. به‌این‌ترتیب در مرحله اول رأی‌دهی، دیوان عدالت اداری به نفع كارگزاران روستایی رأی به دائمی‌بودن قراردادهایشان داد. مخابرات باز هم كوتاه نیامد و با شماره نامه‌ای دیگر، شكایت دیگری علیه وزارت كار به ثبت رساند كه این‌بار این شكایت در شعبه دیگری از دیوان عدالت اداری حكم بر توقف دائمی ‌قلمدادشدن قراردادهای كارگزاران روستایی می‌داد. حالا به سبب تفاوت این دو رأی، موضوع به هیئت عمومی دیوان عدالت اداری سپرده شده و حدود یك ماه پیش هم هیئت عمومی، به دلیل تخصصی‌بودن موضوع، دوباره آن را به كمیسیون تخصصی بازگرداند تا پس از بررسی دوباره در هیئت عمومی به رأی گذاشته شود.

بازی مخابرات با کارگزاران

مجید حسنكی، نماینده كارگزاران روستایی مخابرات استان خوزستان، در گفت‌وگو با «شرق» با اشاره به اینكه خواسته كارگزاران روستایی قانونی است، می‌گوید: حدود شش ماه از ارجاع شكایت به هیئت عمومی دیوان عدالت اداری می‌گذرد، اما نمی‌دانیم چه اتفاقی رخ داده كه هنوز نتیجه این شكایت‌ها مشخص نشده است.
حسنكی با بیان اینكه پاییز سال گذشته حكم دیوان به نفع كارگزاران روستایی صادر و شركت مخابرات محكوم شد، ادامه می‌دهد: شركت مخابرات دو، سه ماه بعد، وقتی دید با این رأی دیوان نمی‌تواند دوباره اقدام به شكایت كند، با شماره‌ نامه دیگری دوباره اقدام به شكایت كرد كه این‌بار رأی به نفع شركت مخابرات مبنی‌بر موقت‌بودن قراردادها صادر كند. فارغ از اینكه این اقدام مخابرات در شكایت دوباره به دیوان عدالت اداری نوعی تخلف است، تناقض آرا سبب شد تا موضوع شكایت به هیئت عمومی برود. زمستان سال گذشته این تناقض آرا به هیئت عمومی رفت، اما دوباره به سبب اختلافات به كمیسیون‌های تخصصی بازگشت تا دوباره پس از بررسی به هیئت عمومی بازگردد و اكنون زمان زیادی گذشته، اما هنوز نتیجه‌ای حاصل نشده است.

‌ چراغ قرمز مخابرات برای ادامه مذاكره

نماینده كارگزاران روستایی مخابرات استان خوزستان در ادامه می‌افزاید: سال گذشته وقتی شكایت به هیئت عمومی دیوان عدالت اداری رفت، شركت مخابرات دستپاچه شد و به ما درخواست جلسه داد تا مذاكره كنیم و اعلام كرد كه نفر سوم وارد اختلافاتمان نشود و پیشنهاد انعقاد قرارداد تا زمان بازنشستگی را طرح كرد و ما نیز زمان خواستیم تا آن را مورد بررسی قرار دهیم، اما حدود یك‌ماه‌ونیم است كه متوجه شده موضوع شكایت دوباره به كمیسیون تخصصی در دیوان بازگشته و به همین دلیل مذاكرات را متوقف كرده و چراغ قرمز نشان می‌دهد. حسنكی با بیان اینكه در این مدت، شركت مخابرات ایران در شهرستان‌ها به دنبال اعمال فشار بر كارگزاران روستایی برای امضای قراردادهای موقت یك‌ساله است، می‌گوید: شركت مخابرات ایران با تهدید، كارگزاران را مجبور به امضای قراردادهای موقت یك‌ساله می‌كند، گاهی حقوق كارگزاران را چند ماه پرداخت نمی‌كند، نامه تهدیدآمیز می‌دهد كه دفتر كارگزاران را در صورت عدم امضای قرارداد پلمب می‌كند و این‌گونه فشار روی شش هزار نفر می‌آورد تا تعداد معترضان را كاهش دهد.
به گفته او، شركت مخابرات ایران می‌خواهد جلوی تجمع دوباره كارگزاران را بگیرد و از یك طرف حرف مذاكره را به میان می‌آورد و از طرف دیگر، به كارگزاران مخابرات فشار می‌آورند تا قراردادهای موقت را امضا كنند.

جمال ملا، نماینده كارگزاران روستایی آذربایجان‌غربی، نیز در گفت‌وگو با «شرق» می‌گوید: کارگزاران مخابرات روستایی تا امروز با مشکلات عدیده‌ای از طرف شرکت مخابرات ایران روبه‌رو بوده و چالش‌ها و تنش‌های زیادی را داشته و تجربه کرده‌اند.
او در ادامه با اشاره به مذاكرات نمایندگان كارگزاران‌ روستایی با نمایندگان مجلس می‌افزاید: پیرو برگزاری تجمعات و پیگیری‌های مستمر از طرف جامعه کارگزاران مخابرات روستایی و نمایندگان کارگزاران، مجلس شورای اسلامی در اسفند ۹۳ ماده ۸۳ قانون الحاق را برای کارگزاران تصویب و شرکت مخابرات را مکلف به عقد قرارداد تا زمان بازنشستگی با کارگزاران کرد و وزارت کار نیز قرارداد دائم را از ماده ۸۳ و نظریه مشورتی مجلس استخراج و استنباط و اعلام كرد قرارداد با کارگزاران باید دائمی باشد. به‌این‌ترتیب آن ‌را در بخش‌نامه‌ای برای اجرا به مخابرات اعلام کرد، اما شرکت مخابرات به‌جای اینکه به بخش‌نامه یادشده عمل كند، در پی شکایت از بخش‌نامه برآمد و خواستار ابطال آن در دیوان عدالت اداری شد و حتی برای موفقیت در این پرونده‌ها، وکلای قدرتمندی را به کار گرفته است. ملا در ادامه افزود: از زمانی که بخش‌نامه وزارت کار مبنی بر الزام شرکت مخابرات به عقد قرارداد دائم با کارگزاران صادر شد، ما نمایندگان کارگزاران برای اینکه شرکت را وادار به تمکین و اجرای آن بکنیم، هم تجمعاتی را برگزار کردیم و هم جلساتی را با سران شرکت ترتیب دادیم و هم اینکه با رسانه‌ای‌کردن موضوع و ارسال نامه‌های سرگشاده و مصاحبه، فشار مضاعفی به شرکت وارد کردیم. در مجموع این اتفاقات، از اواخر سال ۹۶ که آقای صدری سکان شرکت را به دست گرفت، با توجه به رویکرد مثبت ایشان برای ساماندهی کارکنان شرکت و بالطبع کارگزاران روستایی، مذاکراتی را برای حل مشکلات شروع کردیم که تا الان نیز ادامه دارد. شرکت مخابرات بسته‌ای پیشنهادی را ارائه کرد، اما هنوز مجالی برای تشکیل جلسه‌ای از طرف مخابرات برای جواب‌دهی ما به بسته پیشنهادی ایجاد نشده است.

‌مخابرات باز هم شكایت كرد

این نماینده كارگزاران با اشاره به شكایت دیگری از سوی شركت مخابرات به دیوان عدالت اداری، می‌افزاید: شرکت مخابرات غیر از بخش‌نامه قرارداد دائم، به بخش‌نامه دیگری نیز که درباره طرح طبقه‌بندی مشاغل از سوی وزارت کار صادر شده است، معترض شده و آن را به دیوان عدالت اداری کشانده است که این هجمه‌ها می‌تواند وضعیت را بغرنج‌تر کرده و به تنش و چالش بکشاند و قطعا برگزاری تجمعاتی دور از ذهن نخواهد بود. ما از رویکرد مثبت شخص مدیرعامل به‌خوبی استقبال کردیم و حتی تغییر معاونت نیروی انسانی شرکت که ما جلسه‌ای را هم با ایشان داشتیم، می‌تواند به حل موضوع کمک كند، اما تعلل در برگزاری جلسات می‌تواند آسیبی جدی به تعاملات بزند. گویا همچنان که از شواهد و تعلل برای برگزاری جلسات کارگروه پیداست، شرکت درپی طولانی‌کردن پروسه است که این اتفاق خوشایند و مثبتی نیست و احتمال تنش‌ها را صددرصد تقویت خواهد کرد.
او اهم مشکلات كارگزاران روستایی مخابرات را این‌گونه برمی‌شمارد: نبود قرارداد دائم؛ یعنی ‌نداشتن امنیت شغلی، نبود طرح طبقه‌بندی مشاغل؛ یعنی دریافت‌نکردن حقوق متناسب با وضعیت شغلی، به‌روز‌نشدن بیمه تعدادی از استان‌ها، پرداخت‌نکردن حقوق بعضی از استان‌ها بر مبنای حقوق سال ۹۷، امضانکردن قرارداد با بعضی از کارگزاران به بهانه اینکه بعد از ۸۸ هستند، فشار به کارگزاران و ارسال نامه‌های اخطار و تهدید برای وادارکردن آنها به امضای قرارداد موقت غیرقانونی که وزارت کار آن را تأیید نمی‌کند.

‌ شركت مخابرات حسن نیت خود را ثابت كند

هدایت صالحی، رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی كارگزاران روستایی مخابرات استان كردستان نیز در گفت‌وگو با «شرق» ادامه می‌دهد: شركت مخابرات ایران به دنبال خریدن زمان است، چراكه در عین حال وقتی دیوان عدالت اداری هنوز رأی صادر نكرده، شركت مخابرات مرتب با فشار و زور كارگزاران روستایی را مجبور به امضای قراردادهای موقت می‌كند، نمی‌دانیم این قراردادهای موقت چه امتیازی برای مخابرات محسوب می‌شود. به نظر می‌رسد می‌خواهند تعداد امضاكنندگان را بالا ببرند و مخالفان را تضعیف كنند تا خواسته‌های غیرقانونی خود را پیش ببرند.
صالحی با بیان اینكه از شركت مخابرات در مذاكرات خواستیم كه حسن نیت خود را صادر كند، می‌گوید: به آنها اعلام كردیم اگر می‌خواهید حسن نیت نشان دهید، قراردادهای موقت را به شهرستان‌ها نفرستید، گفتند روال عادی سالانه است و مشكلی ایجاد نمی‌كنیم اما آنچه در حال رخ‌دادن است، كاملا با حرف‌هایشان در تضاد است و به نظر می‌رسد شركت مخابرات در حال دورزدن كارگزاران است.

6 هزار نفر در بلاتكلیفی

محسن كشاورز، نماینده كارگزاران روستایی استان زنجان نیز در گفت‌وگویی مجزا به «شرق» می‌گوید: دیوان عدالت اداری در كش و قوس است كه رأی صادر كند و این امر فرصتی برای شركت مخابرات شده تا از این موضوع به نفع خود استفاده كند. هم به لحاظ اینكه فشار به كارگزاران روستایی می‌آورد تا امضای قرارداد موقت بگیرد، هم از سویی دیگر به دنبال برگزاری نشست و برای جلب نظر نمایندگان كارگزاران روستایی است.
او با بیان اینكه اكنون شش‌ هزار نفر درگیر این موضوع هستند، می‌گوید:‌ شش ماه از زمان شكایت به دیوان عدالت اداری می‌گذرد، اما رأیی صادر نشده، در حالی‌ كه به مراتب موضوع سبك‌تر از این مورد، تعیین تكلیف شده است. سال گذشته دانشجویان صنعت نفت خیلی زودتر توانستند حرفشان را به كرسی بنشانند و آزمون استخدامی وزارت نفت را ابطال كنند، اما هنوز وضعیت كارگزاران روستایی مشخص نیست.

‌ دیگر فرصتی نداریم

كشاورز در ادامه خطاب به دیوان عدالت اداری می‌گوید: دیگر فرصتی نداریم، اكثر كارگزاران به مرحله‌ای رسیده‌اند كه طاقتشان طاق شده است. مخابرات هم از تعلل دیوان عدالت اداری استفاده می‌‌كند و همین موضوع سبب شده تا به زمان بازنشستگی نزدیك شوند و با همین حقوق اندك بازنشسته شوند، درحالی‌كه اكثر كارگزاران روستایی حكم قرارداد دائم را از شوراهای حل اختلاف دریافت كرده‌اند.


جلسات ادامه دارد

در همین زمینه با محمد فرقانی، معاون توسعه سرمایه انسانی شرکت مخابرات ایران هم گفت‌وگویی كوتاه داشتیم. فرقانی می‌گوید: حدود دو هفته گذشته با كارگزاران روستایی جلسه داشتیم و قصد داریم به جلساتمان برای حل مشكل ادامه دهیم.
به گفته او، از آنجا ‌‌كه نمایندگان كارگزاران روستایی در نشست نماینده همه كارگزاران نبودند، به آنها اعلام كردیم قرار شد نمایندگی همه استان‌ها را بگیرند و برای ادامه مذاكرات بیایند.
او در ادامه در پاسخ به این پرسش كه موضوع شكایت در دیوان عدالت اداری به كجا رسید، از پاسخ‌گویی امتناع می‌كند و می‌گوید: در جریان شكایت به دیوان عدالت اداری نیستم و دوستان حقوقی در جریان هستند.

فرقانی وعده داد كه گفت‌وگوی مفصلی را در این زمینه داشته باشد، اما در پی تماس‌های مكرر با این مقام مسئول، نتوانستیم برای یافتن پاسخ‌ دیگر پرسش‌ها با او صحبت كنیم

منبع : روزنامه شرق

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


 Online